Powstańcy byli wśród nas…

poniedziałek, listopad 12, 2018 opublikowane przez:

        

          Powstanie wielkopolskie było zrywem polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość. Wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego z 1806r, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania wielkopolskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań
w dziejach Polski.

         W wielu wielkopolskich domach pozostaje do dziś mnóstwo pamiątek po powstańcach. Należy o nie dbać i eksponować je, bo są powodem do dumy. Należy ocalić je od zapomnienia, dlatego świetnym pomysłem jest urządzanie wystaw.

         Takie właśnie przedsięwzięcie podjęli pani Anna Włodarczyki i Ziemowit Chudziński, których przodkowie walczyli w szeregach powstańczych. Przygotowali oni wystawę zatytułowaną „Powstańcy byli wśród  nas…”, którą można było oglądać w naszej szkole w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Bogumiła Staszak

 

Czytany 112 razy