Życzenia dla Polski

poniedziałek, listopad 12, 2018 opublikowane przez:

       

          Składanie sobie życzeń na kartkach pojawiło się w drugiej połowie XIX wieku, ale formuły życzeniowe znane były od dawna. Wierzono, że wypowiedziane słowo ma moc sprawczą. Życzenia najczęściej składano z okazji ważnego wydarzenia lub wchodzenia w nowy etap życia.Życzenia są jak dar, dlatego nie należy ich sobie żałować.

         Polska obchodzi właśnie stulecie odzyskania niepodległości, wchodzi w kolejny wiek wolności i z tej okazji klasy IVb I V b na lekcjach języka polskiego redagowały dla niej życzenia. Uczniowie najczęściej życzyli jej wolności, żeby nigdy nie zniknęła już z mapy Europy, dobrych relacji z sąsiadami, kolejnych lat pokoju, dobrych, troskliwych obywateli – patriotów, silnej armii i mądrych polityków, a także rozwoju gospodarczego i kulturalnego oraz dobrobytu. Przede wszystkim jednak życzyli ojczyźnie by była naszym domem, w którym wszyscy będziemy czuli się bezpieczni I spokojni o przyszłość.

          Cieszę się, że takie właśnie wartości przyświecają naszym najmłodszym obywatelom i dzięki nim spokojniej patrzę w przyszłość naszej Szacownej Jubilatki.

Bogumiła Staszak

Czytany 91 razy