W dniu 23 maja 2024 roku klasy: 2, 3 i 5 wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Biskupina i Wenecji.  Zwiedzaliśmy Muzeum Kolejnictwa Wąskotorowego w Wenecji z ciekawymi eksponatami – zabytkowymi lokomotywami, wagonami o różnych funkcjach. Poznaliśmy domek dróżnika i wagon biletera, wchodziliśmy do wagonów towarowych i wyższej klasy dla pasażerów. Odwiedziliśmy również ruiny zamku w Wenecji z bogatą historią oraz machinami oblężniczymi. Niektórzy z nas zostali zakuci w dyby (z własnej woli). Następnie przejechaliśmy kolejką wąskotorowa do Biskupina, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne z wyjątkowym drewnianym grodem na wyspie. Spotkaliśmy wielu rękodzielników, którzy opowiadali o swojej pracy, poznaliśmy zwyczaje, wierzenia i codzienność ludów piastowskich. Towarzyszyła nam pani przewodnik z Biura Turystycznego ACTIV pani Magdalena, której dziękujemy za ciekawe wykłady, pogawędki i ciekawostki na trasie naszej wycieczki. To był pouczający i ciekawy dzień również z niespodziankami pogodowymi.

Aldona Markwitz

Dnia 22 maja 2024 roku dzieci z klasy 1 oraz zerówki wraz z wychowawcami odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Ryczywole. Zostali zapoznani ze sposobem wypożyczania książek, mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat książek. Pan  Adam Szymański w ciekawy sposób opowiedział, na czym polega jego praca. Przedstawił księgozbiór biblioteczny oraz oprowadził po jej działach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji, z ciekawością oglądali odnowione pomieszczenia biblioteczne, poznali w jaki sposób należy się zachowywać w czytelni i bibliotece oraz wysłuchały czytanej bajki.
Następnie poszliśmy  z wizytą do Urzędu Gminy w Ryczywole. Dzieci spotkały się z Panem Wójtem – Romanem Trzęsimiechem oraz miały możliwość zwiedzenia budynku Urzędu Gminy i zapoznania się ze specyfiką pracy urzędu. Poznali też pracowników, którzy omówili wykonywane czynności na swoim stanowisku pracy.
Wizyta w bibliotece oraz urzędzie sprawiła dzieciom mnóstwo radości.
Na zakończenie miłych spotkań dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

Małgorzata Chałupniczak

W piątkowe przedpołudnie 17 maja 2024 roku, w naszym przedszkolu gościliśmy funkcjonariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipie. Nasi Goście w interesujący sposób przybliżyli przedszkolakom specyfikę pracy strażaka, jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt, przywożąc dla naszych przedszkolaków słodkie smakołyki. W trakcie spotkania “Biedronki” oraz “Mrówki” dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych oraz asyście podczas różnych akcji.
Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki, wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, a nawet trzymać prawdziwy wąż strażacki.
Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę dzieci w zakresie bezpieczeństwa.
Serdeczne podziękowania dla: Pana Łukasza Chmielewskiego, Pani Agaty Koralewskiej, Pani Natalii Gondek, Pani Katarzyny Chmielewskiej, Pana Igora Banaszaka za poświęcony czas i przekazaną dawkę wiedzy.
Życzymy wszystkiego dobrego!

Aneta Nagórna, Zofia Kwiatkowska