Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/25 w terminie głównym odbędzie się w dniach: 13, 14 i 15 maja 2025 roku /odpowiednio wtorek, środa i czwartek/. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Oznacza to, że każdy uczeń klasy VIII musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Egzamin odbywa się w formie pisemnej i składa się z trzech przedmiotów:
1) 13 maja 2025 z języka polskiego – od roku 2025 wydłużył się czas pracy z arkuszem standardowym do 150 minut co oznacza, że każdy uczeń ma 150 minut na pracę z arkuszem z języka polskiego ( uczniowie korzystający z dostosowania przedłużenia czasu pracy z arkuszem mogą pracować z arkuszem z języka polskiego do 225 minut).
2) 14 maja 2025 z matematyki – od roku 2025 wydłużył się czas pracy z arkuszem standardowym do 125 minut co oznacza, że każdy uczeń ma 125 minut na pracę z arkuszem z matematyki ( uczniowie korzystający z dostosowania przedłużenia czasu pracy z arkuszem mogą pracować z arkuszem z matematyki do 190 minut).
3) 15 maja 2025 z języka angielskiego – od roku 2025 wydłużył się czas pracy z arkuszem standardowym do 110 minut co oznacza, że każdy uczeń ma 110 minut na pracę z arkuszem z języka angielskiego ( uczniowie korzystający z dostosowania przedłużenia czasu pracy z arkuszem mogą pracować z arkuszem z języka angielskiego do 165 minut).
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty pełni dwie zasadnicze funkcje:
1. określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia;
2. zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.
Egzamin sprawdza wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do przedmiotów egzaminacyjnych nauczanych w klasach I–VIII szkoły podstawowej. Jego wyniki są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich. Od roku 2025 zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji z 2024 r.
Do egzaminu w terminie dodatkowym ( 10, 11 i 12 czerwca 2025 roku) przystępuje uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z ważnych przyczyn losowych lub zdrowotnych.
Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał na egzaminie z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem : https://ziu.gov.pl/login
Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki będą udostępnione w ZIU 4 lipca 2025 roku. Do ZIU można się zalogować również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 4 lipca 2025 r. Termin wydania uczniom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty: 4 lipca 2025.
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie internetowej CKE:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/
i OKE w Poznaniu
https://www.oke.poznan.pl/cms,25,harmonogram_komunikaty_i_informacje.htm
Warto również odwiedzić stronę wydawnictwa Nowa Era z informacjami o egzaminie ósmoklasisty: