Od redakcji

Serdecznie witamy naszych Czytelników Kuriera Ludomskiego w nowym roku szkolnym 2020/2021! Zwarta i gotowa do działań redakcja zaprasza do lektury, są to:  

Alicja Chmielewska, Amelia Polcyn, Martyna Stefaniak, Julia Pacholska, Dawid Górczewski, Martyna Pyssa, Zuzanna Meller, Roksana Radzio.

Mamy nadzieję, że chociaż inaczej jak w ubiegłych latach, ale jednak będziemy „gościć” u Państwa, przekazując najciekawsze wieści ze szkoły i środowiska. Pismo nasze w czasie pandemii umieszczone będzie w formie elektronicznej na stronie szkoły.

Opiekunami koła są niezmiennie p. Iwona Nosek i p. Magdalena Kozłowska.
Pozdrawiamy i życzymy ciekawej lektury!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 I ŚLUBOWANIE KLASY 1

Jak co roku 1 września odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego oraz ślubowanie uczniów pierwszej klasy.
Ze względu na pandemię, zostaliśmy podzieleni na grupy wiekowe. Pierwszoklasiści, złożyli uroczyste ślubowanie, podczas którego obiecywali, że będą się dobrze uczyć. Minutą ciszy uczciliśmy bohaterów
II wojny światowej. Na zakończenie wszyscy uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, aby poznać plan lekcji. 

Amelia Polcyn kl.8

WYWIAD Z PIERWSZOKLASISTAMI

W klasie 1 jest 15 uczniów: 5 chłopców i 10 dziewczynek.Uczniowie urodzili się w 2013 roku.
Jest to klasa, która odkrywa nowy szkolny świat, a pomaga im w tym pani Małgorzata Soczka. Pierwszoklasistów możemy spotkać w sali nr 29.
Zadaliśmy im kilka pytań na temat.

1.Co najbardziej podoba wam się w szkole?

-Najbardziej podobają nam się zabawki.

2.Co byście zmienili w szkole?

-Nic byśmy nie zmienili w szkole. 

-Chcemy, aby nie było pandemii i więcej zabawy!

3.Jakie przedmioty lubicie najbardziej?

-Angielski

-w-f i zajęcia z naszą panią.

4.Czy chętnie chodzicie do szkoły?

-Tak, ale czasami nam się nie chce.

5.Co wolicie bardziej zabawy z panią czy naukę?

-Zabawy!

6.Gdzie wam się bardziej podobało, w szkole czy przedszkolu?

-Na ten moment bardziej nam się podoba w szkole ponieważ zdobywamy większe doświadczenie w nauce.

Martyna Stefaniak, Dawid Górczewski kl.8

WYWIAD Z PANIĄ AGNIESZKĄ GRABOWSKĄ– sekretarz szkoły

Pod koniec października jako dziennikarka Kuriera Ludomskiego przeprowadziłam wywiad z nowym pracownikiem w naszej szkole, panią Agnieszką Grabowską.

Zuzanna Meller : Dzień dobry, cieszę się, że pani wyraziła chęć na udzielenie wywiadu. Czy podoba się Pani w naszej szkole?

Agnieszka Grabowska: Tak, podoba mi się praca sekretarza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ludomach.

Z.M: Jakie Pani skończyła szkoły, żeby móc pracować w tej szkole?

A.G: Po Szkole Podstawowej uczęszczałam do Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie, a następnie ukończyłam studia magisterskie Marketing i Zarządzanie w Wałczu.  

Z.M: Dlaczego Pani wybrała akurat tę szkołę, żeby w niej pracować?

A.G: Tak potoczyły się moje losy – wcześniej pracowałam w szkołach w Ryczywole. W latach 2015- 2018 pracowałam w  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole, a następnie w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Ryczywole, a od marca  zostałam przeniesiona do ZSP
w Ludomach. 

Z.M: Czym Pani zajmuje się w naszej szkole?

A.G: W mój zakres obowiązków wchodzi szereg zadań – przede wszystkim wykonywanie zadań zleconych przez naszą Panią Dyrektor związanych z pracą szkoły. Prowadzę dokumentację szkolną, a mianowicie: księgę ewidencji dzieci i uczniów, rejestr pism przychodzących i wychodzących, rejestr wydanych  legitymacji szkolnych i kart rowerowych, rejestr wydanych świadectw i zaświadczeń, rejestruję uczniów i przedszkolaków w  e-dzienniku, udzielam informacji, odbieram telefony, wprowadzam dane do Systemu Informacji Oświatowej – SIO i wiele innych.  

Z.M: Czego Pani nie lubi?

A.G: Zmian, kłamstwa, bałaganu, prasować, wizyt u dentysty, długich jesiennych wieczorów. 

Z.M: Jakie jest Pani hobby?

A.G: Podróże, fotografia, muzyka, kulinaria, teatr.

Z.M: Dziękuję Pani za poświęcony czas. Życzę Pani zadowolenia z pracy w naszej szkole i wielu sukcesów zawodowych.

Zuzanna Meller kl.5

ANGIELSKI W PRZEDSZKOLU

5-latki

Na zajęciach języka angielskiego w grupach przedszkolnych dzieci uczą się słownictwa z kategorii: dom, ciało, zabawki, jedzenie i ubrania. Październikowe lekcje były powtórzeniem z grą- “wycieraczką”, w której dzieci rywalizowały w dwóch grupach. “Teleturniej” dostarczył wielu emocji widocznych na zdjęciach. 

3 – latki 

Najmłodsze 3-latki ćwiczą słownictwo z grą memory, zgadnij co zniknęło lub ciepło-zimno.
Coraz chętniej włączają się do śpiewania piosenek i odpowiadania po angielsku na pytania. 

6- latki 

Najstarsza grupa przedszkolna przygotowuje dodatkowo przedstawienie z okazji Dnia Misia. Na każdych zajęciach Jeżyki powtarzają słownictwo i role do spektaklu “Goldilocks and the three bears”. Premiera występu na Dzień Pluszowego Misia.

Magdalena Kozłowska

DZIEŃ CHŁOPCA W KLASIE 8

25 września 2020r. na godzinie wychowawczej klasa 8 świętowała Dzień Chłopaka. Dziewczyny zorganizowały niespodziankę dla kolegów z klasy. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń oraz wręczenia prezentów. Wszyscy chłopcy otrzymali upominek w postaci skarpetek oraz czekolady. Następnie zasiedliśmy do stołu, gdzie czekał na nas niezwykły poczęstunek. Okazało się, że dziewczyny z klasy zamówiły pizze. Chłopcy byli zaskoczeni. Nie spodziewali się takiej niespodzianki. Pizza była pyszna i smakowała wszystkim. W czasie posiłku rozmawialiśmy
na różne tematy. Miło i w sympatycznej atmosferze spędziliśmy czas.

Julia Pacholska kl.8

“SPELLING BEE” – KONKURS LITEROWANIA PO ANGIELSKIEGO W KLASIE 3


Już po raz drugi skorzystaliśmy z zaproszenia szkoły podstawowej z Ryczywołu do udziału w konkursie “Spelling Bee”. Jest to międzyszkolny konkurs, którego I etap odbywa się wśród uczniów kl. 3 naszej szkoły, a II w Ryczywole. W tym roku, sprawdzian wiedzy z literowania po angielsku odbył się 6 października. Wszyscy trzecioklasiści naszej szkoły wzięli udział, ale tylko najlepsi mają szansę zmierzyć się z rówieśnikami innej szkoły. Zadaniem uczniów było napisanie 10 wyrazów literowanych przez nauczyciela po angielsku. Bezkonkurencyjna okazała się Maria Filipiak, która znała wymowę każdej literki. Świetnie poradzili sobie również: Gracjan Smogur, Anna Stróżyńska, Julia Brodowska, Barbara Kukla, Julia Adamska, Ewelina Gąsiorek, Aleks Dobrowolski i Beata Micek. Uczniowie mają możliwość utrwalać literowanie usłyszanych całych wyrazów na kółku z j. angielskiego w czwartki na 6 lekcji. II etap ze względu na pandemię jest przesunięty na termin późniejszy. W zeszłym roku dwa pierwsze miejsca zdobyli uczniowie z Ludom.
Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Magdalena Kozłowska

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14.10.2020 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Apel odbył się dwukrotnie ze względu na epidemię. Pani Dyrektor Lidia Kurzawa- Pabin podziękowała pracownikom szkoły oraz wręczyła nagrody nauczycielom za podjęcie dodatkowych inicjatyw. Następnie uczniowie klasy czwartej przedstawili część artystyczną i złożyli życzenia. W ten wyjątkowy dzień ósmoklasiści wcielili się w role nauczycieli i zastąpili ich w prowadzeniu zajęć. Zadanie było trudne, ale wszyscy poradzili sobie z nim doskonale. Niezwykła zamiana ról podobała się wszystkim uczniom, zarówno tym, którzy prowadzili lekcje, jak i tym, którzy w nich uczestniczyli. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła przyjazna i miła atmosfera,
a wcielenie się w rolę nauczyciela pozwoliło niektórym uczniom zweryfikować często mylne wyobrażenie tej pracy.

Alicja Chmielewska kl.8

AKCJE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

We wrześniu członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami zorganizowali wybory do SU, a następnie wybory Mistera Szkoły z okazji Dnia Chłopaka. Współorganizowali również Dzień Edukacji Narodowej, a ostatniego października angażowali społeczność uczniowską w Dyniowy Dzień. Poprzez pomarańczowe kolory nasze ekrany rozjaśniły się na lekcjach zdalnych. 

Uczniowie pomagali także charytatywnie w zbieraniu karmy dla zwierząt ze schroniska
i sprzedaży kalendarzyków-cegiełek na rzecz fundacji “Szkoło Pomóż i Ty”. Akcja trwa nadal, do tej pory SU rozprowadzał cegiełki wśród uczniów klas 4-8, którzy tym samym starają się o punkty w konkursie “Klasa na medal”. Każdy mógł wspomóc zbiórkę na rehabilitację Błażeja – podopiecznego fundacji. 

SU dba też o środowisko i pomaga dzieciom z Afryki i Azji – uczniowie dostarczali do szkoły zużyte telefony, które docelowo są recyklingowane lub mogą być przydatne jeszcze innym. 

Aktualna sytuacja związana z pandemią niestety uniemożliwia przeprowadzenie wielu innych akcji szkolnego samorządu uczniowskiego, jednak SU postara się działać dalej. 

Magdalena Kozłowska

_________________________________________________________

Kurier Ludomski redaguje Klub Dziennikarski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ludomach. Opiekunowie: Iwona Nosek i Magdalena Kozłowska. Montaż na zsludomy.pl: Agnieszka Grabowska.
Adres: Ludomy 25